Bestsellery

Na razie nie ma żadnych, ale się pojawią.

Niezbędnik

Odsłona nastąpi.

Szukaj produktu

Producenci

LONDYŃCZYCY

LONDYŃCZYCY
DECYDENT dziękuje wydawnictwu Czarne, Wołowiec 2011, za reportażową książkę Ewy Winnickiej „Londyńczycy”. Przeczytanie zajmie nieco czasu, więc już dzisiaj w ramach zachęty, mini recenzja.

Przedwstępnie autorka pisze:

Ta książka nie jest podręcznikiem do historii, mimo że w niektórych reportażach występują postaci historyczne, a w co najmniej dwóch przypadkach są ich głównymi bohaterami. Ważne książki o historii emigracji już powstały, napisali je: Keith Sword, Norman Davies, Jan Ciechanowski, Andrzej Friszke, Rafał Habielski i Adam Zamoyski.

Ta książka nie daje ogólnego obrazu, nie syntetyzuje, nie zajmuje stanowiska ani nie rości sobie pretensji. Jest subiektywna, bo reportaż wymaga dokonania wyboru.

Między 1939 a 1947 rokiem niemal 200 tysięcy Polaków, zranionych przez wojnę i wielką politykę, zaczęło żyć na obcej wyspie. Większość tubylców nie była tym zachwycona. - Wylądowaliśmy na Marsie i żeby przeżyć, musieliśmy założyć tam Polskę – powiedział jeden z uchodźców. Kilka historii z życia na Marsie zawiera właśnie ta książka”.

A Chris Niedenthal na czwartej okładce dodaje:

Czyta się tę książkę trochę jak thriller, trochę jak romans, a nawet fantastykę. O polskim złocie, o niedoszłym królu Polski, o miłości dwóch kobiet do generała Andersa, o polsko-angielskich małżeństwach, o polskim Kościele na obczyźnie, o uratowanych dzieciach żydowskiego pochodzenia, o polskim klasycystycznym pałacu na Ealingu… Polski Londyn wojenny i powojenny wydaje się jedną wielką intrygą – i to niezwykle ciekawą, wciągającą. Pikanterii dodaje fakt, że to wszystko prawda. Przeczytałem „Londyńczyków” jednym tchem – po prostu nie mogłem odłożyć tej książki.

15 lat wydawnictwa Czarne

DECYDENT.pl gratuluje wyboru znakomitych autorów, odwagi, wytrwałości i niepoddawania się przeciwnościom ekonomicznym.

Wszystkiego najlepszego!


Opinie o produkcie

Brak opinii o tym produkcie

Dodaj swoją opinię

Sklep internetowy Shoper.pl