Bestsellery

Na razie nie ma żadnych, ale się pojawią.

Niezbędnik

Odsłona nastąpi.

Szukaj produktu

Producenci

MIASTOWI

MIASTOWI

DECYDENT otrzymał z Wydawnictwa TRIO (dziękuje) książkę Anny Kamińskiej zatytułowaną „Miastowi. Slow food i aronia losu”. Rzecz o miastowych, którzy wynieśli się na wieś. I nie żałują.

 

Każda z 21 opowieści jest niezwykła. Bo też nieszablonowi ludzie ją piszą swoim życiem. Autorka, Anna Kamińska, jest tylko posłańcem niosącym je w świat, a nawet pod strzechy. Ale za to jakim posłańcem!

We wstępie czytamy: „Ta książka to zbiór opowieści o szaleństwie, pracy i sile w dążeniu do realizacji marzeń. O miłości, o życiu z pasją i poszukiwaniu sensu. I o tym, jak twórcze, rozwijające i tak samo ciekawe jak w wielkim mieście życie można prowadzić mieszkając na wsi”.

„Historie moich bohaterów wydają się być jak z bajki, ale wydarzyły się naprawdę. W miejscach, gdzie – jak mówią moi rozmówcy – jest pięknie i okrutnie. O tym, czy polska wieś jest dla nich miejscem, gdzie zawracają wrony, żurawie krzyczą na polach i diabeł mówi dobranoc”.

Kilka miesięcy temu DECYDENT interesował się uprawami aronii i jej niesamowicie szerokimi właściwościami leczniczymi. W ten sposób dotarł do pani Anny Lech – „pani na aronii”. Niestety, tylko telefonicznie. Te kilkadziesiąt minut pierwszej rozmowy nieznajomych przecież ludzi wróciło w pamięci podczas czytania rozdziału „Aronia losu w Jarkowie”. Pani Anna z grubsza opowiedziała mi o swojej pasji aroniowej, a z lektury książkowej dowiedziałem się więcej o rodzinie i arcytrudnych początkach w Jarkowie. Bowiem państwo Anna i Mirosław Lechowie zaczynali na wsi od zera, a właściwie od hodowli 20, a później 40 krów, które musieli doić ręcznie.

Na szczęście przygoda hodowlana trwała tylko kilka lat. W Polsce kapitalistycznej przestawili się na uprawę aronii. Mają jej dzisiaj ponad 30 ha. Produkują tradycyjne przetwory, a także nowatorskie, jak np. aronię do chrzanu. Dlaczego nie „z chrzanem”? To już proszę wyczytać. Państwo Lechowie, z córkami, są rodziną szczęśliwą.

A takich do pozazdroszczenia życiorysów jest jeszcze w książce Anny Kamińskiej dwadzieścia.

 

Anna Kamińska, „Miastowi. Slow food i aronia losu”, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2011.

Opinie o produkcie

Brak opinii o tym produkcie

Dodaj swoją opinię

Sklep internetowy Shoper.pl