Bestsellery

Na razie nie ma żadnych, ale się pojawią.

Niezbędnik

Odsłona nastąpi.

Szukaj produktu

Producenci

MILITARNA TURYSTYKA

MILITARNA TURYSTYKA
Ocena:
3.50

Jedną z niekonwencjonalnych form podróży odbywanych w czasie wolnym jest turystyka militarna, również w Polsce. Zainteresowani tą tematyką mogą przemierzać historyczne trasy przemarszu wojsk, odwiedzać pola wielkich i często decydujących o losach wielu krajów starć zbrojnych, zwiedzać wiele unikalnych i pionierskich dzieł fortyfikacyjnych różnych szkół inżynierskich, oglądać ekspozycje kilkudziesięciu muzeów militarnych, uczestniczyć w inscenizacjach batalistycznych.

Szacuje się, że w Polsce znajduje się około 16 tysięcy najróżniejszych obiektów fortyfikacyjnych, poczynając od murów obronnych, poprzez zamki i twierdze, a na zespołach obronnych kończąc.

Jedną z takich fortyfikacji jest Węgierska Górka. W 1939 r. w tej okolicy rozpoczęła się realizacja projektu budowy 21 schronów obronnych przeciw spodziewanemu atakowi niemieckiemu – tak powstał rygiel obronny Węgierska Górka, który miał być najsilniejszym punktem oporu na granicy południowej – planowano wznieść 21 schronów bojowych, w tym obiekty wyposażone w broń przeciwpancerną i artylerię, a do chwili wybuchu wojny wybudowano tylko 5 obiektów. Fortyfikacje zostały zdobyte 3 września 1939 r. po ciężkich walkach, w których Niemcy stracili ok. 200 żołnierzy. Obrona Węgierskiej Górki stanowi jeden z najpiękniejszych epizodów bojowych w wojnie obronnej Polski 1939 roku i z tego powodu jest ona nazywana Westerplatte Południa.

Z pięciu wybudowanych schronów można zwiedzić cztery. W schronie Wędrowiec znajduje się Izba Tradycji Oręża Polskiego – wystawa militariów z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku.

Książkę wzbogacają mapy i rysunki oraz liczne zdjęcia obrazujące militarne dziedzictwo kulturowe Polski.

 

Tadeusz Jędrysiak, Armin Mikos von Rohrscheidt „Militarna turystyka kulturowa”, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2011.

www.pwe.com.pl

Opinie o produkcie

Brak opinii o tym produkcie

Dodaj swoją opinię

Sklep internetowy Shoper.pl