Bestsellery

Na razie nie ma żadnych, ale się pojawią.

Niezbędnik

Odsłona nastąpi.

Szukaj produktu

Producenci

MOTORYZACJA W KONSPIRACJI

MOTORYZACJA W KONSPIRACJI

Świetny pomysł na opisanie znaczenia motoryzacji w konspiracji w warszawskich zmaganiach w II wojnie światowej. Fundacja „Warszawa Walczy 1939- 1945” w serii Warszawskie Termopile wydała 35 monografii walczącej stolicy. Każda dzielnica ma własną. Ponadto, przykładowo: „Virtuti na habitach”, „Powstańcy w obozach jenieckich”, „Powstańcze służby sanitarne” czy „Broń konspiracyjna”.

Najnowszą publikacją jest „Motoryzacja w konspiracji” wydana w bieżącym roku.

Czy Polacy w czasie wojny byli przygotowani do wykonywania większych akcji konspiracyjnych z użyciem sprzętu samochodowego? Okazuje się, że tak. Było to możliwe, dzięki zaawansowaniu polskiej motoryzacji przedwojennej – pisze autor, Andrzej Gładkowski.

Ponadto, wydawca rekomenduje.

Książka dotyczy przede wszystkim tematu motoryzacji w konspiracji warszawskiej. Tu znajdowały się podczas okupacji główne ośrodki walki niepodległościowej prowadzonej przez Armię Krajową i jej Komenda Główna. Tu też rodziły się koncepcje odtwarzania sił zbrojnych w Kraju, uwzględniające potrzebę wprowadzenia czynnika motoryzacji i jego wykorzystania w walce.

Ponieważ działalność KG AK obejmowała cały obszar okupowanej Polski (i nie tylko), opisując działania zakonspirowanej motoryzacji wspomnieć należało też o jej działaniach nie tylko na warszawskim obszarze. Podano więc kilka istotnych przykładów (np. „Akcja Koppe”), realizowana w Krakowie, jednakże przy udziale konspiracji warszawskiej i kilka przykładów innych działań na terenie Generalnej Guberni, wspominając też o korzystaniu z motoryzacji w walkach partyzanckich.

Książka nie jest dziełem historycznym, bo badań historycznych dla tego tematu jeszcze nie prowadzono. Jest natomiast zbiorem opisów wydarzeń ukazanych w taki sposób, aby mogły być one współcześnie dobrze zrozumiałe. Spośród różnych wątków związanych mniej lub więcej ze sprawami motoryzacji w konspiracji, omówiono wybrane sprawy  organizowania tej działalności, jak też przedstawiono – z podkreśleniem wagi spraw technicznych – opisy kilku szczególnych akcji. Możliwe to było dzięki relacjom żyjących jeszcze świadków wydarzeń lub na podstawie niewielu zachowanych dokumentów dotyczących tej szczególnej dziedziny.

Ponieważ jest to książka mogąca dziś budzić zdumienie, że taka działalność była w ogóle możliwa, można mieć nadzieję, że opisana tu „Motoryzacja w konspiracji” uzupełni w dużej mierze wiadomości wielu zainteresowanych tą tematyką.

Można też oczekiwać, że Czytelnicy potrafią uzupełnić jej treść, na co liczy autor.

Opinie o produkcie

Brak opinii o tym produkcie

Dodaj swoją opinię

Sklep internetowy Shoper.pl