Bestsellery

Na razie nie ma żadnych, ale się pojawią.

Niezbędnik

Odsłona nastąpi.

Szukaj produktu

Producenci

PAMIĄTKOWE RUPIECIE

PAMIĄTKOWE RUPIECIE

„Miałam wielkie szczęście, że moją biografię pisały prawdziwe dziennikarki, które wiedziały, że człowiekowi nie wchodzi się z buciorami do duszy. Występuję tu w roli tworzywa (…), może nawet jako surowiec wtórny” – tak Wisława Szymborska skomentowała, komplementowała (?), swoją autobiografię spisaną przez Annę Bikont i Joannę Szczęsną.

Wiemy, jak skromną, niedostępną i usiłującą pozostać w cieniu, była Nasza Noblistka. Tym trudniejsze zadanie stało przed autorkami. Wywiązały się z niego znakomicie. O życiu Szymborskiej mówią jej wiersze, zainteresowania, przyjaźnie i pamięć o ludziach bliskich sercu i intelektowi. Świadczą o tym choćby rozsyłane do nich z różnych okazji kartki-kolaże z osobistymi komentarzami. O poczuciu humoru świadczą również znakomite limeryki. Ale, po co się wymądrzać. „Pamiątkowe rupiecie” należy smakować. Czytajcie więc i patrzcie na fotografie.

Dla dopełnienia obrazu zacytujmy końcowy fragment mowy Michała Rusinka na pogrzebie Wisławy Szymborskiej, zmarłej 1 lutego 2012 roku, we śnie.

„Niedługo przed śmiercią mówiła pani, że miała długie, dobre, ciekawe życie i szczęście do ludzi, do przyjaciół. Była pani za to wdzięczna losowi i pogodzona z tym, co miało się stać. Ciekawe, co pni teraz robi? Zakładała pani, że w wersji pesymistycznej będzie pani siedzieć gdzieś przy stoliczku i pisać dedykacje. A w wersji optymistycznej? No cóż, w niebie jest podobno pani ulubiona Ella Fitzgerald, więc pewnie słucha jej pani teraz, paląc papierosa i pijąc kawę. Ale równocześnie – na szczęście dla nas – wciąż może być pani z nami. Zostawiła nam pani sporo do czytania i sporo do myślenia”.

 

Anna Bikont, Joanna Szczęsna „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2012

Opinie o produkcie

Brak opinii o tym produkcie

Dodaj swoją opinię

Sklep internetowy Shoper.pl