Bestsellery

Na razie nie ma żadnych, ale się pojawią.

Niezbędnik

Odsłona nastąpi.

Szukaj produktu

Producenci

PUŁASKI. WIELKI MAŁY RYCERZ

PUŁASKI. WIELKI MAŁY RYCERZ
Kazimierza Pułaskiego (1745 – 1779), bohatera narodowego Polski i Ameryki, uważa się za twórcę kawalerii amerykańskiej. W 1929 roku Senat USA ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. Od tamtej pory co roku w pierwszą niedzielę października na Piątej Alei w Nowym Jorku odbywa się wielka parada ku czci polskiego generała. Mieszkańcy stanu Illinois obchodzą wolny od pracy Dzień Kazimierza Pułaskiego w każdy pierwszy poniedziałek marca. 19 marca 2007 roku Senat USA jednomyślnie zagłosował za nadaniem mu honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Tym samym Kazimierz Pułaski stał się siódmą osobą, którą kiedykolwiek w ten sposób uhonorowano.

Książka Andrzeja Dudzińskiego „Pułaski. Wielki mały rycerz” opowiada o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XVIII wieku, ostatnim rycerzu romantycznym – Kazimierzu Pułaskim. Najwybitniejszy dowódca konfederacji barskiej, skazany za usiłowanie królobójstwa, przez kilka lat tułał się po Francji, siedział nawet w więzieniu za długi, by ponownie jego wodzowski geniusz mógł zabłysnąć za oceanem, podczas Rewolucji Amerykańskiej. Do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dowódców Armii Kontynentalnej.

Książka Dudzińskiego o polskich i amerykańskich czynach Pułaskiego opowiada wyczerpująco, z przywołaniem anegdot i ciekawostek, których próżno szukać gdzie indziej. Autor korzystał z mało znanych źródeł odszukanych w archiwach amerykańskich i polonijnych.

Opinie o produkcie

Brak opinii o tym produkcie

Dodaj swoją opinię

Sklep internetowy Shoper.pl